Bağışlamak – Ama Nasıl?

Zaman zaman başkaları tarafından yaralanmış veya incitilmiş hissedebiliriz. Böyle zamanlarda bağışlamanın aslında hiç de öyle kolay olmadığını fark ederiz. Bizi kıran veya yaralayan bir olayı bırakmadığımız takdirde, tıpkı kaynayan bir su gibi içimizde bizi kemirmeye ya da bir başka deyişle aynı su örneğindeki gibi içimizde kaynamaya devam eder. Öfke, kızgınlık, korku veya acı gibi olumsuz duygular sonunda bizi depresyona sürükler ve bizleri hem bedensel hem de ruhsal anlamda hasta eder.

Bize karşı işlenmiş olan suçu bağışlamadığımız sürece aslında kendimizi cezalandırmış oluruz. Peki, bizi bağışlamaktan alıkoyan şeyler neler olabilir?

– Canımız öyle yanmıştır ki, karşımızdaki kişiyle deneyimlediğimiz güzel ve olumlu anları unuturuz.

–  Bize yaşattığı acıyı karşı tarafa ödetmek istiyor olabiliriz. Ancak karşı tarafın canını yakmak için ciddi uğraşlar versek de, sonunda kendimizi hep daha kötü hisseden yine biz oluruz.

–  Saygınlığımızı yitirmekten korkuyor olabiliriz. Karşı tarafı bağışlamakla ona bizi yeniden kırma izni verdiğimize inanıyor olabiliriz.

– Ya da haklı kalmak için bir suçluya ihtiyacımız vardır ve bu nedenle bağışlamak istemeyiz. Ancak bu noktada kendimizin de başkalarına karşı suç işlediğimizi veya haksız davrandığımızı gözden kaçırırız.

– Bir başka seçenek ise, gerçekten bağışlamak istiyor olabiliriz ancak acımızla ne yapacağımızı bilemiyor olabiliriz.

Yüzeysel bir şekilde bağışladığımızda durumu sağlam bir temel üzerine bina etmemiş oluruz. Bu durumda acı veren duygularımız sıklıkla geri döner. Bağışlama, karşılığının ödenmesi gereken işlenmiş bir suçla ilgilidir. Başka bir deyişle, bağışlamadığımızda kapanmamış bir hesabı üzerimizde taşırız ve süreçte bu bizim için taşınması ağır bir yük haline dönüşür.  Peki, ama bağışlamak nasıl mümkün olabilir?

  • Öncelikle duygularımızla yüzleşmeliyiz. Öfkemizin üzerinde çalışılması, korkumuzun da anlaşılması gerekir. Aynı zamanda yas tutmak için zamana ihtiyacımız vardır. Konunun bizi neden bu denli incittiğini veya yaraladığını anlamak için zamana ihtiyacımız olabilir. Bazen bu konuda bize yardımcı olabilecek uzman kişilerden yardım alabiliriz. Kendinize zaman tanıyın.
  • Olayın gerçekleşmesinde sizin payınız nedir? Bunun olabilmesi için siz de bir katkıda bulunmuş olabilir misiniz? Kendinizi karşı tarafın yerine koymayı deneyin ve neden bu şekilde davranmış olabileceğini anlamaya çalışın.
  • Bağışlamak karşı tarafın yaptığını onaylamak anlamına gelmez. Bu daha çok, daha üst bir merciye, adaleti sağlayacak olana devretmek anlamını taşır. Tanrı’ya dua edip, sizi kıran kişiyi O’nun önüne getirebilir ve sizde yarattığı yükü sizden almasını rica edebilirsiniz.

Bunları yaptığınızda zamanla olumsuz duygularınızın azaldığını ve süreçte tamamen yok olduğunu göreceksiniz. Bu konuda duaya ihtiyacınız varsa, dua odamıza dua konusu bırakabilirsiniz. ❤

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s