Reddedilme Korkusu

En büyük korkularımızdan biri reddedilme korkusudur. Ancak bunu kolayca itiraf etmeyi kim ister ki?

“Yükseklik korkum var” veya  “Gelecek haftaki sınavdan korkuyorum” demek çok daha kolaydır. Olası bir reddedilmeye karşı hepimizin geliştirdiği bazı taktikler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

–  İnsanlarla aramıza mesafe koyar, derin bir ilişkinin oluşmasına izin vermeyiz.

–  Korkumuzun fark edilmemesi için diğerlerine uyum sağlarız.

–  Kendimizden aşırı emin görünür ve bu şekilde güvensizliğimizi gizlemeye çalışırız.

– Veya dikenlerimi çıkarırız, bize bir eleştiri doğrultulmadan önce biz eleştirmeye başlarız.

Kendi kendinize sorun. Siz içinizdeki hangi sesi dinliyor veya güçlendiriyorsunuz? Size zayıflıklarınızı veya geçmişte yaptığınız hataları hatırlatan sesleri mi dinliyorsunuz yoksa  “Aman canım, bundan adam olmaz…” diyen insanların seslerini mi? Bununla birlikte kendinize hayatla ilgili söylediğiniz yalanlar neler olabilir? Kendinize “Uslu bir çocuk olursam, mükemmel bir uyum sağlarsam ancak kabul görürüm“ veya  “Sadece anlaşıldığımda kabul görürüm“ ya da “Sadece mükemmel bir performans sergilediğimde kabul edilirim“ diyor olabilir misiniz?

Harika meyveleri olan bir meyve ağacı hayal edelim. Ama diyelim ki aralarında bir kaç meyvesi kurtlanmış. Sadece bu sebepten dolayı ağacı tamamıyla kesmeyi düşünür müydünüz?

Peki, kendinizi olduğunuz gibi kabullenebilmek için bazı egzersizler denemeye ne dersiniz?

  • Diğer insanlar da aynı bizim gibi reddedilme korkusu taşır ve kabullenme ihtiyacı duyarlar. Onları kabul ettiğinizi cömertçe gösterebilirsiniz.
  • Kendinizin de başkalarının da zayıflıkları olduğunu kabul edin. Sizi özel ve eşsiz kılan zaten tam olarak bu özellikleriniz.
  • Kendinizi tamamın bir parçası olarak görün (bütünün bir parçası). Eksik olan yeri tamamlayan önemli parça sizsiniz. (Aynı puzzle örneğindeki gibi..)
  • Başka insanların davranışlarını yorumlamaktan vazgeçin. (Ve evet aslına bakarsanız bakışlar da bir şey söylemez, çok dikkatlice dinleseniz dahi…)
  • Diyelim ki üç hafta boyunca karşı tarafa güvenmeme orucu tutun. Bu sürede karşı tarafın iyi niyetli olduğuna inanın ve ne olup biteceğini bekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s