Tanrı’da Yeniden Doğdum

“Bir kimse Mesih’teyse, yeni yaratıktır; 

eski şeyler geçmiş, her şey yeni olmuştur.”  

2.Korintliler 5:17

Belki hepimizin zaman zaman aklına gelen ve içinden geçirdiği bir sözdür: “Ah! Keşke yeniden doğsam.” Yaptıklarımız ya da yapamadıklarımızla ilgili pişmanlıklar, zamanın hiç anlamadan akıp gitmesi, hala kendi dünyamızda bir türlü içine yerleşerek bir yer bulamamış olmak, gerçekleştirmek istediğimiz hayallerimiz için artık çok geç olması… Bu ve benzeri birçok duygu bu dünyada yeniden doğmak ve yeni bir şansla ama şimdiki farkındalıkla yeni bir hayat yaşama hakkına daha sahip olabilmek her insanın belli zamanlarda yüreğinin arzusudur. Üstelik de yeniden doğmak istediğimiz dünya, içinde yaşadığımız acı, haksızlık, yalnızlık, savaş, çekişme, kötülükle dolu olan bu dünyadır. Üstelik de yine aynı hataları yapma, aynı boş vermişliğe düşme, aynı duyarsızlığı gösterme ihtimali olan değişmemiz halimizle biz olarak yeniden gelmektir. Her ne kadar yürek daha sonra fark ettiklerini bir şekilde yeni hayatında uygulamayacağına dair bir güvence vermeye çalışsa da kendine, aslında yeniden doğacak olan da bir önceki insanla aynı kişidir.

Bize verilen en özel ayrıcalıklardan biri aslında tam da bu noktada devreye girer. Sadece geleneksel bir kutlama olarak yapılmasının çok ötesinde Diriliş Bayramı’nın en harika kısmıdır bu. Bu sadece bir Adamın ölümden dirilmesi değildir basitçe. O Adamın bize sunduğu yepyeni bir hayatın güvencesidir. Bu dünyaya rağmen, cenneti yaşamayı vaat etmek gibidir. Bu cennet bize her şeyin güzel olacağına dair sahte bir ümit vermez ve fakat bize bu dünyada, bize rağmen, hayallerimizin değil ama gerçek bir ilişkinin doyulmaz tadını bize verir. Ve bu tat dünyada yapabileceğiniz her şeyden, karşılaşabileceğiniz herkesten, hayallerin en olağanüstüsünden, tadabileceğiniz en derin duygulardan daha da ilerde bir yerde durur.

Tanrı’nın çocuğu olarak, tırtıldan kelebeğe dönüşümümüzün özgürlüğünü verir bize. Artık kanatlarımızı açma ve uçma vaktidir…

“Çünkü ölümlü değil, ölümsüz bir tohumdan, 

yani Tanrı’nın diri ve kalıcı sözü aracılığıyla

yeniden doğdunuz.” 1.Petrus 1:23

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s