Barış Olmadan Birlik Olabilir Mi?

İsa bizi sorunlarımızı çözmeye davet eder çünkü gölgelenmemiş birliktelikleri sever. Ancak insanların bir arada bulundukları veya düzenli olarak bir araya geldikleri yerlerdeki, kiliseler de buna dâhil olmak üzere, “insan davranışlarının” ortaya çıkmasıyla  beraber sorunlar ve çatışmalar yaşanabilir. Aslına bakarsanız çok doğal bir sonuçtur bu, keza Hristiyanlar da sadece insandır ve diğer herkes gibi zayıflıklara sahiplerdir. Bu açıdan baktığımızda durum çok da şaşırtıcı değildir. Eminim her İsa Mesih izleyicisi  barış içinde yaşamayı yürekten arzu eder. Ne yazık ki birçok farklı sebepten dolayı bu her zaman mümkün olmaz. Öyleyse, zorlu ve çatışmalı durumlar yaşarken neler yapabiliriz? Neleri hatırlamamız bize yardımcı olabilir, bize güç verebilir?

Birçok kez kürsüden vaaz edilirken duyduğumuz bir ayet vardır. Bu ayet bize “boşu boşuna bir araya gelmediğimizi” hatırlatan bir ayettir. İsa için birlik içinde olmamız çok önemlidir, öyle ki her nerede 2-3 kişi bir araya gelse “ben de oradayım” der.

 İsa, pembe gözlüklerini takmış ve dünyayı tozpembe gören biri değildir. Aksine gerçekçi biridir.  Bunu birlikteliği bozan durumlar veya bozulmuş birliktelikler oluştuğunda ne yapılması gerektiğini söylemesinden anlayabiliriz.

“Kardeşin sana haksızlık ettiğinde…” (Matta 18:15)  Ayet böyle başlar.
Ben bana karşı haksızlık yapıldığını hissettim mi hiç? Elbette. İşin aslı bazen kırılan sadece gururumuzdur; ama bazen de gerçekten ortada bir haksızlık olabilir. Peki, İsa böyle durumlarda bize ne öğütler?  Aynı şekilde cevap vermemizi mi? Kendimizi kötü hissettiren kardeşimiz hakkında kötü konuşmamızı mı? Öfkemizi içimize atıp, kendi kendimizi yememizi mi? Kardeşimizi görmezden gelmemizi, yolumuzu değiştirmemizi mi? Dürüst olmak gerekirse, bu saydıklarımdan bazıları bana hiç de yabancı değil. Ancak öte yandan bu tepkilerin hiç birinin bana bir yararı yoktur. Aile içi açığa çıkmamış, konuşulmamış yaralar vardır: Acı, öfke, hayal kırıklığı gibi… Okulda, iş yerimizde veya kilisede de aynı şekilde sorunlar yaşarız. Acılarımız bazen yüreğimizi içten içe kemiren bir kurt gibidir.

İsa böyle durumlarda bize nasıl davranmamızı öğütler? “Ona git ve hatasını söyle… seni dinlerse onu kazanmış olursun.” (Matta 18:15) Bir başka şekilde söylemek gerekirse: susup hiçbir şey yokmuş, hiçbir şey olmamış gibi davrandığımızda ilerleyemeyeceğimizi, harekete geçmemiz gerektiğini söyler. Uğradığımız haksızlığı, hayal kırıklığını ve acımızı açığa çıkarmamızı ve barışın peşine düşmemizi ister. Elbette bu hiç kolay değildir, ancak sorunlar başka türlü çözülemez.

Konuşma düşündüğümüz gibi yolunda gitmezse bize bir veya iki başka aracı ile yeniden denememizi öğütler. Ve hatta bazı istisnai durumlarda son adım olarak topluluğun bir çözüm arayışı içine girmesini bile ister. Ancak karşı taraf durumu düzeltmek için bir çaba sarf etmediğinde geçici süre olarak ilişkiyi askıya alabiliriz. İki taraftan biri barış yapmakla ilgilenmiyorsa, barışa giden yol kapalıdır. Barışa giden yolda  aynı zamanda kendime de “ Ben nerelerde hata yaptım?” diye  sormam gerekir.

Özellikle çatışmalı durumlarda İsa’nın bu sözleri çok anlamlıdır: “Nerede iki ya da üç kişi bir araya gelirse… ben de oradayım…” Yani insanlar birlikte olmakta zorlandıkları ortamlarda da İsa  oradadır, onlarla birlikte  tam ortalarındadır. O her zaman bize aracılık edip, konuyu çözüme kavuşturmamız için bize yardımcı olmak ister.

Bunu neden yapar?  Çünkü topluluğunu sever ve sorunların halı altına süpürüldüğü ve görmezden gelindiği bir topluluk istemez. Sorunların çözüldüğü, özgürlüğün geldiği bir ortamı, bir topluluğun oluşmasını ister. Bu nedenle bugün hem size hem kendime barışı aramak, sorunları çözmek ve eyleme geçmek için cesaret vermek istiyorum. Çünkü İsa bize her durumda yanımızda olacağına dair söz vermiştir!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s