Bana Tanrı Tarafından Yeni Bir Yürek Verildi

“Ey Tanrı, temiz bir yürek yarat,

 yeniden kararlı bir ruh var et içimde.”

Mezmur 51:10 

            İnsanları tarif ederken ne kadar çok kullanırız bu sözcüğü: yürek. İyi yürekli, kötü yürekli, yumuşak yürekli, katı yürekli, çelik yürekli… Bu tarifler o insanların sahip oldukları fiziksel kalplerini değil ama kişiliklerini tanımlamak için kısaca oluşturduğumuz sıfatlardır. Böylece birini tarif ederken karşımızdaki kişi nasıl bir insandan bahsettiğimizi hemen anlayacaktır.

İşin en garip tarafı ise çocuklarımızın doğuştan itibaren biz onlara öğretmemiş olmamıza rağmen üstelik yalan söyleme, çalma, kaba davranma gibi birçok olumsuz davranış sergileyen bir yüreğe sahip olmalarına tanıklık edişimizdir. Hiçbir öğretiye maruz kalmayan bu çocuklar nasıl olur da kendiliklerinden bu şekilde davranma eğilimi gösterirler? “Çocuklar zalimdir” sözü aslında bir anlamda bu olumsuz tepkilerin özeti gibidir. Hepimiz çocukların ne kadar masum olduklarını düşünürken, aslında bir benliğe sahip oldukları ayrıntısını gözden kaçırırız. Eylemsel olarak günahtan uzak olmaları, onların ruhsal olarak günaha eğilimli oldukları gerçeğini maalesef değiştirmez. Bu da bizleri Âdem’den miras kalan yüreklerimizin durumuna götürür. Artık çocuklar yetişkin olduklarında ayrıntılar daha göze batar hale gelir. O en yumuşak yürekli insanda bile kötülüğü, en çelik yürekli adamda bile zayıflığı, en iyi yüreklisinde bile ihaneti görmemiz kaçınılmaz olur. İnsan Adem’den gelen mirasla kendi özgürlüğüne hapsolmuş ve daha da habis, kargaşa dolu bir dünyada yaşamaya mecbur kalmıştır. Giderek çürüyen, işlevini yitiren kalbin yerine yeni bir kalp gerekmektedir ve bu da  ancak bir kalp nakliyle çözülebilir.

İsa Mesih “size dostum dedim” dediğinde, tam da bu kutsal kalp naklinin gerçekleştiğinin haberini vermiştir. Çünkü dostluk birbirini etkileyen bir ilişki biçimidir. Mesih’le dostluk ise kişiyi bulunduğu kişi olmaktan çıkarıp, yepyeni bir insan haline getirmeye yetecek ilahi güce ve yetkiye sahiptir.

“Size yeni bir yürek verecek,

içinize yeni bir ruh koyacağım.”

Hezekiel 36:26

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s