Suçluluk

Dost mu, Düşman mı?

Suçluluk duygusu nedeniyle duygusal bir savaş içinde misiniz? Suçluluk duygunuzu, Tanrı tarafından yoldan çıktığınız zaman suçunuz konusunda ikna olmanız, yola getirilmeniz ve karakterinizi Mesih’inkine benzer hale getirmek için mi kullanılıyorsunuz? Yoksa suçluluk duygusu yüreğinize saplandığında, utanç ve mahkûmiyet duygularıyla mı mücadele ediyorsunuz?  Gerçek suçluluk duygusu bir dosttur,  gerçeği fısıldar ve tövbe edip özgür olmanız için sizi motive eder. Öte yandan sahte suçluluk duygusu sizi yiyip bitiren bir düşmandır.  Tanrısal değildir ve sadece ölüm getiren kederi teşvik eder.

Kötü olanla karşılaştırıldığında; Kutsal Ruh Mesih inanlılarını asla yargılamaz. Romalılar 8:1 “Böylece Mesih İsa’ya ait olanlara artık hiçbir mahkûmiyet yoktur.” der.  Adil bir Baba olan Göksel Babamız bazen bizim günahımızın sonuçlarını deneyimlememize izin verir ki, değişebilelim. O yüreğimizin değişmesini arzular. (İbraniler 12: 4-11)

Çünkü kendisini hoşnut edeni hem istemeniz hem de yapmanız için sizde etkin olan Tanrı’dır.” (Filipeliler 2:13)

Sizi iki çeşit suçla tanıştıralım: biri size gerçeği nazikçe söyler ve sizi bağışlanma ve tövbeye yönlendirir. Diğeri ise size sürekli suikast kurmak isteyen gizli bir düşman gibidir, sizinle alay eder, yargılar, onurunuzu elinizden alıp sizi utanç içinde hapsetmek ister.

Tanrı’nın isteğiyle çekilen acı, kişiyi kurtuluşla sonuçlanan ve pişmanlık doğuran tövbeye götürür.”

(2. Korintliler 7:10)

Sahte Suçluluk Duygusunun Oluşumu

Sahte suçluluk duygusu her hangi bir kötü niyetiniz olmadığı halde, meydana gelmiş olumsuz bir olay üzerinden konuşur veya günahınızı itiraf ettiğiniz halde suçlu hissetmeye devam ettiğinizde ortaya çıkar.

“Ayık ve uyanık olun. Düşmanınız İblis kükreyen aslan gibi yutacak birini arayarak dolaşıyor.” (1.Petrus 5:8)

Sahte suçluluk duygusunun başlangıcı, çocukluk dönemlerine uzanır. Sürekli olarak “yaramaz” veya “kötü” olduğunuzu iştiyseniz, yüreğiniz de size “kötüsün!” demeye başlayacaktır. Bu duygular sizi:

  • “Sevgi, performansıma bağlı.”
  • “Performansım başkalarının beklentilerini karşılamıyor.”
  • “Reddedilme ve terk edilme tehlikesiyle karşı karşıyayım!” gibi yargılara inanmaya yöneltir.

“Kötüsün!” diyen bir içsel sesle büyümek birçoğumuzun kendimizle ilgili içimizde olumsuz tutumlar oluşturmamıza neden olur. Farkında olmadan, yetişkinliğimiz boyunca da başkalarıyla ilişki kurma konusunda sağlıksız kalıplar geliştiririz.  Bu kalıplar geliştikçe, başka birisini inciten bir eylemle ilgili olarak gerçek bir suçluluk duygusu (günahımızdan ötürü duyduğumuz gerçek keder)  hemen sahte suçluluk duygusuna (başkaları tarafından reddedilme korkusu) dönüşür.

“Gerçek suçluluk duygusuna nasıl karşılık vermeliyim?”

Günah işlediğiniz gerçeğini fark ettiğinizde gerçek suçluluk duygusunu yaşarız. Davut’un Mezmur 32:5’teki dürüstlüğüne bakın, “Günahımı açıkladım sana, suçumu gizlemedim… Günahımı, suçumu bağışladın.” Tanrı nasıl karşılık vermiştir? Bağışlamayla. Bize karşı da aynı şekilde davranacaktır.  1.Yuhanna  1:9 şöyle der, “Günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır.” Tanrı sadıktır. Her zaman yapacağını söylediği şeyi yapar.  Bizleri bağışlamakla kalmamış, aynı zamanda günahı bizden uzaklaştırmıştır da.

Doğu batıdan ne kadar uzaksa, o kadar uzaklaştırdı bizden isyanlarımızı.” (Mezmurlar 103:12)

 “Sahte suçluluk duygusuna nasıl karşılık vermeliyim?”

Zihninizin ekranı tövbe etmiş olduğunuz günahları tekrar tekrar oynatmaya başladığında, bu saldırının, teşvikinizi kırmak için İblis’ten geldiğini fark edin. Kendinize şu soruları sorun, “İşittiğim ne?” (Suçlama) “Hissettiğim ne?” (Suçluluk duygusu) “Gerçek ne?” (Tamamıyla bağışlandım) Gerçek ve sahte suçluluk duygusunu ayırt etmek için rehber olarak Kutsal Yazılar’ı kullanın.  İsa Mesih’i kişisel Kurtarıcınız olarak kabul ettiğiniz ve Kurtarıcı günahlarınızı ortadan kaldırmak için öldüğü için Tanrı’nın gerçeğine odaklanmayı seçin. Romalılar 8:1’i duaya dönüştürün:  “Baba, beni mahkum etmediğin ve kendimi mahkum etmemi istemediğin için teşekkür ederim. Mesih’in kurbanını kabul ettiğim ve günahımdan döndüğüm için bu sahte suçluluk duyguları doğru değil.”

Böylece Mesih İsa’ya ait olanlara artık hiçbir mahkûmiyet yoktur. ” (Romalılar 8:1)

 Bağışlandık!  

– Suçluluk duygunuzun kaynağını bulun. (2. Timoteos 3:16)

– Günahınız için sorumluluk alın. (1. Yuhanna 1:9)

– Tanrı’nın sözlerine her daim sadık kaldığını hatırlayın. (Efesliler 1:7–8)

– Geçmiş üzerinde durmaktan vazgeçin. (Yeşaya 43:18)

– Düşüncenizi yenilemek için zaman ayırın. (Efesliler 4:22–23)

– İblis sizi suçladığı zaman ona gerçekle cevap verin. (Yeşaya 54:17)

– Yaşamınızın yerine Mesih’in yaşamını koyun.  (Galatyalılar 2:20)

– Tanrı’ya itaat ettiğinizde, duygularınızı olgularla aynı hizaya getirdiğine dikkat edin.   (İbraniler 10:36)

İsa onların imanını görünce, ‘Dostum, günahların bağışlandı’ dedi” (Luka 5:20)

Ezber Ayeti

“‘Günahımı açıkladım sana, suçumu gizlemedim. RAB’be isyanımı itiraf edeceğim’ deyince, günahımı, suçumu bağışladın.” (Mezmurlar 32:5)

Dua:
Sevgili Göksel Babam, yüreğimde taşıdığım suçun ağırlığını biliyorsun. Birçok kez doğru tutum ve davranışlarda bulunmadığımı biliyorum. Senin arzuna göre değil, yüreğimin kendi arzularının peşinden gittiğim zamanlar oldu. Lütfen beni bağışla. Sevgili İsa Mesih, beni sonsuz bir sevgiyle sevdiğin için teşekkür ederim. Bana karşı duyduğun merhamet için teşekkür ederim. Çarmıhta suçumun bedelini benim yerime ödediğin için teşekkür ederim. Yaşamımın Efendisi ve Rab’bi olarak hayatımın tüm alanlarında kontrolü sana veriyorum. “İyi Suçluluk duygusunu” beni uyarmak ve yanlış olanı görmem ve doğru yola dönmem için kullandığın için teşekkür ederim.  Ne zaman doğru ne zaman sahte suçluluk duyduğumu anlayabilmem için beni anlayışla donat. Her zaman Kutsal Ruh’un denetiminde olabilmem için beni güçlendir. Beni bağışladığın ve özgür kıldığın için teşekkür ederim. Senin kutsal adınla, amin.

Tanrı’nın size kişisel olarak verdiği teminatı asla unutmayın ve her zaman hatırlayın:

RAB diyor ki, “Gelin, şimdi davamızı görelim. Günahlarınız sizi kana boyamış bile olsa Kar gibi ak pak olacaksınız. Elleriniz kırmız böceği gibi kızıl olsa da Yapağı gibi bembeyaz olacak.

YEŞAYA 1:18

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s