Bana Tanrı Tarafından Güç Verildi

“RAB halkına güç verir.”

(Mezmur 29:11)

 Birçok kez bir kaçış olarak, bazen de zaten bildiğimiz bir davranış şeklinde kalmanın daha güvenilir, daha az yorucu olması sebebiyle arkasına sığındığımız bir sözdür, yapamam!

Aklımıza gelecek birçok ifadeyi bu sözün önüne yerleştirebiliriz: Onu bir daha affedemem, bunu yapamam! Bu günahtan vazgeçemem, yapamam! Başka bir şey yapmak elimden gelmiyor, yapamıyorum!

Bu ifadelerle kendimizi “yapamam” sözcüğüne bir nevi hapsettiğimizi maalesef göremeyiz. Odak noktamız çaresizliğimizde olduğunda elbette önümüzde duran başka seçenekleri görmek o kadar da kolay değildir. Aslında bildiğimiz yol, sırf bildiğimiz için bize güvenilir gelir. Dolayısıyla bizi zora sokmayacak olan o yoldur ve biz de inatla bu yolda devam etmekte diretiriz. Elbette insan olarak zayıflıklarımızın varlığı aşikârdır; ama değişim için de emek gerekir.

Sonuç olarak bu bir karar meselesidir. Kendimizi mahkum edip, bu köleliğe devam etmeyi seçmek bir yerde durur, gerçek hayat rehberimiz olan Kutsal Ruh’a kendimizi bırakmak tam karşı tarafta… Bu noktadan sonra adım atıp o teslimiyete kendimizi emanet de edebiliriz, güvenli zannettiğimiz karanlığımızda sessiz çığlıklarla yaşamaya devam da edebiliriz. Bize rehberlik eden, bizi yönlendiren, yapabileceklerimizi bereketlerken, yapamayacaklarımızı olur hale getiren, bırakmamız gerekenleri nazikçe elimizden alan, bazen uyaran ama daima seven, bize tüm isteği, esenliği ve bilgeliği veren Kutsal Ruh, tüm evreni yaratan Tanrı’nın Ruh’udur. Bu dünyada insanın sahip olup olabileceği tek güç kaynağı da Mesih İsa sayesinde böylece yanı başımızda durur.

“Yorulanı güçlendirir, takati olmayanın kudretini arttırır…

RAB’be umut bağlayanlarsa taze güce kavuşur,

kanat açıp yükselirler kartallar gibi,

Koşar ama zayıf düşmez, yürür ama yorulmazlar.”

(Yeşaya 40:29,31)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s