Bana Tanrı’ya Tam Bir Erişim Sağlandı

Nasıl bir babayla büyüdünüz? Kucağında huzurla oturduğunuz bir babayla mı? Yoksa size asla sevgisini göstermeyen bir babayla mı? En ufacık yanlışınızda ölümcül bakışlarıyla dünyanın altında ezildiğinizi size dolaylı olarak söyleyen bir babayla mı? Ya da her adımınızda size ve sizin için hep orada olduğunu söyleyen bir babayla m?

Nasıl bir babayla büyümüş olursak olalım, dünyasal babamızla ilgili yaşadığımız deneyimler mutlaka Göksel Baba’mızla olan ilişkimize de yansıyacaktır. Olumlu ya da olumsuz bu deneyimleri Göksel Baba’mıza aktarmak dünyasal babamızla yaşadığımız tecrübelerin benzerini de O’nunla yaşayacağımızı varsaymamızdan kaynaklanır. Çünkü daha farklısını bilmeyiz.

Fakat Tanrı bizim olumlu ya da olumsuz deneyimlerimizle şekillenmez. Çünkü çoktan bize kendini tanıtmış ve İsa Mesih’in kişiliğinde bize nasıl bir Baba olduğunu göstermiştir.

Filipus, “Ya Rab, bize Baba’yı göster, bu bize yeter” dedi. 

İsa, “Filipus” dedi, “Bunca zamandır sizinle birlikteyim. Beni daha tanımadın mı? Beni görmüş olan, Baba’yı görmüştür. Sen nasıl, ‘Bize Baba’yı göster’ diyorsun?

Benim Baba’da, Baba’nın da bende olduğuna inanmıyor musun? Size söylediğim sözleri kendiliğimden söylemiyorum, ama bende yaşayan Baba kendi işlerini yapıyor.

(Yuhanna 14:8-10)

 

İncil’de İsa’nın; yoksullara, cüzamlılara, hayat kadınlarına, toplumun kirli saydığı, yok saydığı, ötekileştirdiği, yalnızlaştırdığı, yargıladığı herkese ne kadar yakın olduğuna tanık oluruz. Küçük çocukların kendisine yaklaşmasına izin verilmediğinde ne kadar öfkelendiğini hatırlarız. Onun her yaştan, her cinsten, her statüden insanla ne kadar kolay iletişim kurduğunu gözden kaçırmamız mümkün değildir. Göksel Babamız her zaman, her durumda ulaşılabilirdir, biz tam aksine ikna olmaya hazır olsak bile…   Merhameti, sevgisi ve lütfu aklımızın, kalbimizin ve ruhumuzun sınırlarını zorlar.

Onun için Tanrı’nın lütuf tahtına cesaretle yaklaşalım; öyle ki, yardım gereksindiğimizde merhamet görelim ve lütuf bulalım.

(İbraniler 4:16)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s