BAĞIMLI İLİŞKİLER

Başka insanlara bağımlı mısınız? İlişkileriniz güven üzerine mi inşa edilmiş yoksa hayatla mücadelenizde ayakta kalabilmek için ilişkilerinize mi yaslanıyorsunuz? Şayet durum ikinci şıktaki gibiyse bağımlı ilişkiler içinde olabilmeniz muhtemel.

İş yerinde, aile içinde veya arkadaşlar arasında fark gözetmeksizin, bir kişi başkaları ile olan ilişkilerine sağlıksız bir biçimde yaslanıyorsa ne yazık ki o ilişkiye bağımlı demektir.

Ancak gerçek şu ki; bizler başka insanlarla olan ilişkilerimize bağımlı biçimde yaşamak üzere yaratılmadık. Bağımlılık içeren ilişkilerde bir taraf diğer tarafa bağımlıdır ve diğer taraf tarafından manipüle ve kontrol ediliyordur. Yani, bu ilişkisel bir bağımlılıktır.

Bağımlılık içeren ilişkilerde sağlıklı sınırlar çizilmemiştir ve ne yazık ki bu bağımlı olunan kişinin, bağımlı kişiye zarar verme kapısını açar. Bağımlık üzerine kurulu ilişkiler insanları zorlar ve yıpratır.  Ancak umutsuzluğa düşmek için bir sebep yoktur. Sizlere bağımlı ilişkilerle ilgili yardımcı olabilecek bilgiler ve bu ilişkilerden nasıl özgür kalabileceğinize dair ipuçları paylaşacağız.

Rab’bi İlk Sıraya Koyun  . . .

Tanrı bizlere On Buyruğu verdiğinde şu sözlerle başladı,  “Benden başka Tanrın olmayacak”
(Mısır’dan Çıkış 20:3).

O’nunla ilişkimizi birinci öncelik haline getirdiğimizde, yaşamlarımızı bereketleyeceğini ve böylece diğer ilişkilerimiz aracılığıyla başkalarına da bereket kaynağı olacağımızı biliyordu.

Karşılıklı bağımlılık ilişkisindeki temel sorun, Tanrı’nın birinci buyruğunun ihlal edilmesidir. Bu tür bir ilişkide yüreğinizde, sadece Tanrı’nın alması gereken bir yeri başka birinin almasına izin verirsiniz. Farklı bir deyişle yüreğinizde, başka bir kişinin  “tanrı” olmasına izin verirsiniz. Eğer bu tür bir ilişki içindeyseniz,  ne Tanrı’yla esenliğe ne de Tanrı’nın esenliğine sahip olabilirsiniz.
Ancak Rab ’be öncelik verdiğimizde ve O’na bağımlı bir şekilde yaşadığımızda, başkaları bize karşı barışçı bir şekilde davranmadığı zamanlarda bile Tanrı’nın huzuruna sahip olabiliriz.

SORU:

“Karşımdaki kişinin bana bağımlı olmasına izin verip vermediğimi nasıl bilebilirim?”
Karşınızdaki kişiyi, onda aslında değişim için bir motivasyon oluşturacak hataların sonuçlarından koruyor ve davranışını sürdürmesine fırsat tanıyorsanız, o zaman bu tarz bir ilişkiye izin veriyorsunuz demektir.
Buna örnek teşkil edebilecek somut örnekler şöyle görünebilir: Ebeveynlerin çocuklarının uyuşturucu alışkanlığına herhangi bir sonuç taşımadan devam etmesine izin vermesi veya eşi akşam içkiyi fazla kaçırdığı için eşinin patronunu arayıp, eşinin grip olduğunu ve ofise gidemeyeceğini söylemesi…

Kendine zarar veren alışkanlıklar içinde olan bir kişiyi koruyup korumadığınızı test etmek için kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: “ Bu alışkanlığından dolayı onu korumak için kaç kez yalan söyledim?”

Neden devamlı karşılıklı bağımlılık ilişkilerine giriyorum?  Hiç istemediğim halde kendimi sürekli karşılıklı bağımlılık içeren ilişkilerin içinde buluyorum. Neden böyle oluyor? Bu tarz ilişkiler yaşamaktan hiç kurtulamayacağımı düşünmeye başladım.

 Karşılıklı bağımlılık içinde olan ilişkilerin her iki ucundaki kişiler geçmişte ya terk edilmiş veya kontrol edilmişlerdir. Dolayısıyla öncelikle terk edilmekten ne kadar korktuğunuzla yüzleşin ve sonrasında kontrol edilip edilmemenin sizi ne kadar rahatsız ettiğine bakın. İlişkinizi nasıl yaşıyorsunuz? Çok yoğun veya kopuk kopuk mu?  Önce  “yakınlaşıp” sonra da “uzaklaşıyor” musunuz?
Karşılıklı bağımlılığın yıkıcı iniş çıkışlarında tutsak olmuş veya hızla giden trenden inemiyor gibi mi hissediyorsunuz? Size bir haberim var! Bu gerçeği yansıtmıyor, çünkü . . .

Tanrı için her şey mümkündür.” (Matta 19:26)

 Gelin birlikte bu durumun çocukluğumuzdan yetişkinliğe nasıl yol aldığına bakalım,

Karşılıklı Bağımlılık ve Çocuk Gelişiminin Beş Aşaması

 1. Çaresizlik Evresi
  Bebekken ihtiyaç duyduğunuz ilgi ebeveynleriniz tarafından karşılanmadıysa, içinde sürekli bir boşluk hisseden bir yetişkine dönüşmüş olabilirsiniz
 1. Uzaklaşma Evresi
  Ebeveynleriniz küçük bir çocukken hiç yanlarından ayrılmanıza izin vermedilerse,  ilerleyen yıllarda bir yetişkin olduğunuzda sürekli kontrol etme isteğine bağlı olarak bir manipülatöre dönüşmüş olabilirsiniz.
 1. Çatışma Evresi
  Çocukken çatışmaları sağlıklı bir şekilde çözme becerileri edinmediyseniz, yetişkin ilişkilerinizde sorun çözme becerilerinden yoksun bir yetişkine dönüşmüş olabilirsiniz.
 1. Bağımsızlık Evresi
  Anne babanız  tarafından çocukluğunuzda girişimciliğinizi sürekli bastırıldıysa, kendinizi kanıtlamak için başkalarına bağımlı, sürekli onaya ihtiyaç duyan  bir yetişkine dönüşmüş olabilirsiniz.
 2. Paylaşma Evresi
  Yetişkin olarak, anne babanız arasında sağlıklı bir alış-veriş görmediyseniz, ya da, başkalarına fedakârca yardım etmenin yollarını gözlemleme fırsatınız olmadıysa, kendisini önemli hissetmek için eşit olmayan ilişkiler kuran ve sürekli kendine odaklı (benmerkezci) bir yetişkine dönüşmüş olabilirsiniz.

Karşılıklı Bağımlılığınızla Yüzleşin
(adım adım)

 • Karşılıklı olarak bağımlı olduğunuz gerçeğiyle yüzleşin. (Yakup 5:16)
 • “İkincil bağımlılıklarınızla” yüzleşin. (Süleyman’ın Özdeyişleri 18:15)
  İlişkinin duygusal acısını geçirmek için karşılıklı bağımlılığın başka bağımlılıklara götürdüğünü bilin.
 • İçinde bulunduğunuz karşılıklı bağımlılık ilişkisiyle yüzleşin.(Mezmurlar 51:6)
 • Karşılıklı bağımlılıktan kaynaklanan çatışmalarınızla yüzleşin. (2. Timoteos 2:23)
 • Karşılıklı bağımlılık tepkilerinizle yüzleşin. (1. Petrus 3:9, 15-16)
 • Olgun, karşılıklı bağımlılık içermeyen ilişkiler kurma ihtiyacınızla yüzleşin. (İbraniler 6:1)

Ezber Ayeti

“Şimdi ben insanların onayını mı, Tanrı’nın onayını mı arıyorum?
  Yoksa insanları mı hoşnut etmeye çalışıyorum? Eğer hala insanları hoşnut etmek isteseydim, Mesih’in kulu olmazdım.” (Galatyalılar 1:10)

Tekrar Tekrar Okuma Ayetleri

Galatyalılar 6:1-5

 

Birbirine Bağlı (Sağlıklı) İlişkilere Doğru
Küçük, olgun olmayan çocukların içinde olgunlaşma becerisi bulunur.   Olgun olmayan yetişkinler için de aynısı söz konusudur. Bu kişiler de olgun olmamanın ötesine geçip, olgun ilişkiler geliştirebilirler.

 • Tanrı’yla yakın bir ilişki geliştirmeyi ve hayatınızdaki önemli kişilerle birbirine bağlı ilişkiler kurmayı bir hedef haline getirin. (İbraniler 10:25)
 • İlişkilerinizde olgunluğa doğru ilerleme konusunda bir plan yapın. (Yakup 1:4)
 • Düşünce, söz ve işlerinizde dürüst bir insan olmaya söz verin. (1. Petrus 1:13-15)
 • Yeni bir iş tanımı yapın. (Eyüp 27:6)

 

—Benim işim, kendime bakmak ve kendimi ve başkalarını incitmeden, cezalandırmadan, saldırmadan, öç almadan ve yalan söylemeden kendim için sorumlu olmak.

 • Kendinize yeni bir taahhütte bulunun. (2. Korintliler 5:17)

— “Yeni”, Mesih odaklı bir insan olmak üzere geliştiğim için “eski” beni bırakacağım.

 • Korkma, çünkü ben seninleyim, yılma, çünkü Tanrın benim. Seni güçlendireceğim, evet, sana yardım edeceğim;zafer kazanan sağ elimle sana destek olacağım.(Yeşaya 41:10)

 

Özgürlüğe Giden Yolu Bulun

(B)  Sevdiğiniz kişiyi kontrol etme veya değiştirme arzunuzu bırakarak, “iyileşmeye giden
yolda ilerleyebilirsiniz.”

(I)   Bir kişiye aşırı derecede bağımlı olduğunuz gerçeği ile yüzleşip Tanrı’ya yaslanmayı seçin.
(Yasanın Tekrarı 6:5)

(R)  Karşılıklı bağımlılıkla ilgili düşünce kalıplarınızı inceleyin. (Mezmurlar 51:6)

(A)  “Süper sorumlu” (Her şeyden ve herkesten sorumlu olduğunu düşünmek ) zihniyetinizi
bırakın.  (Mısırdan Çıkış 18:17-18)

(K)  Size acı çektirenleri bağışlayın. (Koloseliler 3:13)

(M)  Gerçek kimliğinizi Mesih’te bulun.  (2. Petrus 1:3-4)

(A)  Sağlıklı sınırlar koyun.  (Süleyman’ın Özdeyişleri 27:12)

(K)  Duygusal şeylere odaklanmak yerine, ruhsal şeylere odaklanın. (Yuhanna 16:33)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s