Mesih’e Dönüştürülüyorum

“Tanrı önceden bildiği kişileri

Oğlu’nun benzerliğine dönüştürmek üzere

 önceden belirledi.”

(Romalılar 8:29)

                   Gençlik yıllarımızda belki de çoğumuzun özendiği solistler, artistler olmuştur. Onlar gibi saçımızı kestirmek, onların taktıkları takıları bulup takmak ya da olabildiğince benzerleriyle kendimizi onlara dönüştürmeye çalışmışızdır. Belki bir saç fırçası elimize alıp aynanın önünde onlar gibi şarkı söylemeye çalışmış, okul tiyatrolarında özendiğimiz artistler gibi rol kesmeye uğraşmışızdır. Fakat ne bizler onlar gibi olmayı başarmış, ne de bu hayranlığımız kalıcı bir şekle dönüşmüştür. Birkaç yıl sonra bir başka sanatçıyla yeniden aynı heyecanları yaşamaya başlayıp, bu sefer de ona benzemek üzere kendimizi yeni bir değişime atmışızdır.

Yıllar sonra tüm bunlara gülüp geçsek de, şimdiki zamandan da etrafımızda bizleri etkisine alan bir sürü unsur vardır. Bazen bunun adı moda olur, bazen yakın bir arkadaşımızın hayat şekli… Fakat konu, zaman ve durum ne olursa olsun gerçekte bize ait olmayan bir şeyi üzerimize giymeye çalışırız. Orasından burasından çekiştirip üzerimize uysun diye olmayacak bir duaya âmin deriz. Günün sonunda ise elimizde koca bir boşluktan başka bir şey kalmaz.

Asıl olan gerçekten ait olduğumuz yerde, hayatımızın gerçek sahibiyle yaşayacağımız dönüşümdür. Yaratılışımızın gerçek doğasına kavuşacak olmanın garantisidir bu. Bir başlangıç değil, bir son değil; ama bizi sonsuza taşıyacak değişimdir. Çünkü Mesih’in benzerliğine dönüştürülmek üzere yola çıktığımızda, Kutsal Ruh’un etkin gücü, her ne kadar zihinlerimiz karışmaya hazır olsa da bizi yeniden çekip çevirecek güce ve yetkiye sahiptir. Geçici, sahte ve zamana bağlı değildir. Çünkü daha başlangıçtan üzerimize göre dikilen elbisenin ta kendisidir. Minik bir kedi yavrusu gibi delice arayıp sonunda bulduğumuz ve bize kendi gibi olmayı öğretecek tek ve biricik kucaktır.

 

“Bu çağın gidişine uymayın;

bunun yerine, Tanrı’nın iyi, beğenilir ve yetkin

 isteğinin ne olduğunu ayırt edebilmek için

düşüncenizin yenilenmesiyle değişin.”

(Romalılar 12:2) 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s