ZOR ZAMANLAR

Yusuf’un yattığı yerden manzara pek hoş görünmüyordu. Boş bir çeşmenin dibindeydi ve muhtemelen kendini aldatılmış, umutsuz ve yalnız hissediyordu. Babasının en sevdiği oğlu Yusuf, düşüncesizce bir davranışta bulunmuş ve abilerinin yanında, abilerinin onun önünde diz çöktüğü rüyasını anlatmıştı. Zaten babalarının Yusuf’u çok sevmesinden dolayı ona çok kızgın olan ve onu kıskanan kardeşleri, Yusuf’un bu tutumunu son derece kibirli bulup deliye döndüler – daha sonra ise onu bir çukura atıp, köle olarak sattılar. Babalarına da Yusuf’un öldüğünü söylediler.

Ancak çok zor ve uzun yıllar sonra,  Yusuf işlemediği bir suç sebebiyle hapis yatarken, Firavunun baş sakisine gördüğü rüyayı yorumlamıştı. Yusufun yaptığı yorum sonrası baş sakiden tek dileği Firavuna kendisinden söz etmesi oldu. Görünürde sanki sonunda yaşamı yeniden rayına girmeye başlayacaktı. Ancak baş saki verdiği sözü unuttu. Yusuf bir kez daha hayal kırıklığına uğramıştı. Tanrı bu tersine dönen çarkın işleyişini ne zaman değiştirecekti?

2 yıl sonra baş saki sonunda Yusuf’u hatırladı. Nihayet, uzun yıllar sonra, Yusuf’un zamanı gelmişti, Firavunun rüyasını doğru yorumlaması sonucunda, Firavun onu Mısırı gelecek kıtlık yıllarına hazırlaması için Mısırın üzerinde yetkili kıldı. Tanrı acı dolu bir zamanı Yusuf’u bir ulusu bereketlemek ve büyük bir felaketten kurtarmak için kullandı.

Bizler bazen hayatımızda tanrının planını açık ve net bir şekilde görmek ve anlamak konusunda aceleci davransak bile, tanrı acele etmiyor. Bizlerin belki de zaman kaybı olarak gördüğü hiç bir şey tanrı için bir kayıp değil. Tanrı hiçbir şekilde kötülüğün kaynağı değil, ancak yaşadığımız kötü koşulları bizlere bereket olarak dönüştürebilecek güçte. Yusuf kardeşleri ile yeniden bir araya geldikten sonra şöyle diyordu:

“ Siz bana kötülük düşündünüz, ama Tanrı bugün olduğu gibi birçok halkın yaşamını korumak için o kötülüğü iyiliğe çevirdi.” (Yaratılış 50:20)

Peki ya siz Yusuf’un hikâyesinin hangi kısmında olduğunuzu düşünüyorsunuz?
Hangi durumda olursanız olun, canınız yanmış, hayal kırıklığına uğramış veya sevinç içinde – Tanrıya yaptığı ve gelecekte yapacakları için şükretmek için zaman ayırın. Hayatınızda telaşın veya kaygının hâkim olduğu yerler için tanrıdan aynı Yusuf’a yaptığı gibi, bakış açınızı tazelemesini dileyin.  Mesih’e güvenin,  emin olun sadakatle size her ruhsal dağı aşmanız için yardım edecektir.

Dua: Tanrım, bana hayatımdaki çektiğim acılar karşısında verdiğin şifa için teşekkür ederim. Beni koruduğun ve yaşamımda amaçlarını gerçekleştirdiğin için teşekkür ederim. Bugün sana güvenmeyi seçiyorum. İsa’nın isminde. Âmin.

“ Tanrı’nın , kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış  olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz.” (Romalılar 8:28)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s